www.heratonline.com
English | صفحه اول | اخبار | اسلام | فرهنگ | سیاست | صدا و تصویر | رهنمای هرات | در باره ما | پشتو

اجازۀ اعمار یک مسجد بزرگ در شهر کلن آلمان
محمود منجم زاده برلین آلمان

شورای شهر کلن آلمان با اکثریت آراء اعمار مسجد بزرگ مسلمانان را دراین شهر تصویب نمود و اجازه داد تا این مسجد اعمار گردد . به زودی کلمۀ توحید از مناره های بلند مسجد بزرگ شهر کلن آلمان شنیده خواهد شد.

مدت بیش از چند سال است که اعمار این مسجد درشهرکلن جنجال های را از طرف ساکنان این شهرواحزابسیاسی آلمان به دنبال داشته است و به همین منظوراجازۀ اعمارآن به تعویق افتاده بود.

وضعیت مسلمانان پس از 9 سپتمبر 2001 میلادی و فعالیت مراکز اسلامی در کشور های اروپایی نسبت به قبل از حادثۀ 11 سپتمبر چالش های را در قبال داشته و مخالفت های بعضی از مردم نسبت به فعالیت ها و اجتماعات مسلمانان در آلمان وسایرکشور های اروپایی بروز نموده است .

اعتراضات و تظاهرات مردم جهت اعمار این مسجد بزرگدر شهر کلن آلمان و پخش شبنامه های خشن و توهین آمیز و ترتیب دادن محافل خورد و بزرگ علیه اعمار این مسجد همیشه وجود داشته است و هنوز هم مخالفان دست از برگزاری تظاهرات و مخالفت ها برنداشته وعلیه تصمیم شورای شهر کلن که اجازۀ اعمار آنرا تصویب نموده است همچنان ادامه دارد.

نه تنها اکثریت مردم شهر کلن بلکه حزب بر سر اقتدار آلمان یعنی دموکرات مسیحی که والی شهر کلن نیز عضو این حزب میباشد با اعمار این مسجد مخالفت نشان داده اند ولی بالاخره والی شهر کلن در کنار سایر احزاب سیاسی آلمان مانند سوسیال دموکرات ها ، حزب دمکرات آزاد و حزب سبزها موافقت خود را برخلاف نظر حزب اش که شدیدا مخالف اعمار مسجد میباشد به اعمار این مسجد ابراز نموده است .

مسلمانان مقیم آلمان واکنش های منفی ساکنان شهر کلن آلمان را برای ساخت این مسجد بزرگ چندان با دوام نمی دانند و براین باور اند ، که این اعتراضهای بی مورد به زودی خاتمه می یابد .

تعداد جمعیت مسلمانان آلمان به 3 ملیون نفر میرسدکه اغلب آنان ترک های ترکیه را تشکیل میدهد که تعدادی از آنان پس از جنگ جهانی دوم بنا به قرار داد های کاری با آلمان به این کشور آمده اند .

مسلمانان در آلمان که تا حال در پارکنگها ، زیر زمین ها و کارخانه های قدیمی و دیگر اماکن نا مناسب نماز و عبادت می نمودند اکنون به علت آ نکه میخواهند نیایشگاهی برای عبادت خود بنا کنند مورد تهدید ، سوءظن و نگرانی اروپائیان قرار گرفته اند حتا بعضی از مخالفان ، این مسجد را به عنوان اسلامی شدن در اروپا نفی کرده و بعضی ها اظهار میدارند ، که مناره های بلند این مسجد چشم انداز شهر را نامناسب جلوه میدهد. ولی خوشبختانه اینک تمام موانع برطرف گردیده و اجازۀ اعمار تصویب گردیده است این مسجد بنا به گزارشات تا اواخر سال 2009 میلادی خاتمه خواهد یافت .

این مسجد یکی از بزرگترین مراکز اسلامی در آلمان میباشد که در جوار کلیسای جامع و معروف شهر کلن ساخته میشود و مصرف آن بیش از 30 ملیون دالرتخمین شده ، که مصرف پول آن از بانکهاقرضه گرفته شده و مقداری نیز ذریعه بیش از 800 انجمن و مرکز اسلامی تامین گردیده است .

مناره های این مسجد 183 فوت یا 55 متر ارتفاع داشته وگنبد بزرگ و زیبای آن 45 متر بلندی داردکه در اروپا چنین مسجد بزرگی ساخته نشده است و گنجایش بیش از 4000 نماز گزار را دارد.

معماری این مسجد با عظمت را ( پاول بوم ) معمار مشهور کلیساء ها به عهده دارد این مسجد درفضای 20 هزار متر مربع همراه با یک مرکز تجارتی و مرکز فرهنگی و سایرامکانات علمی واجتماعی میباشد، که به زودی ایجاد خواهد گردید.

بنای این مسجد درشهرکلن آنقدر زیبا وبلند است ، که آلمانی ها آنرا ( کلیسای دوم شهر ) نام نهاده اند. نا گفته نماند که بزرگترین ، قدیمی ترین و بلند ترین کلیسای آلمان در شهر کلن موقعیت دارد که سالانه حدود 6 ملیون نفر از آن دیدن میکنند .

در ضمن ناگفته نباید گذاشت که در آلمان جمعا صد ها مسجد یا چیزی مشابه به آن و مراکز فرهنگی وجود دارد که مسلمانان بدون مشکلات و ممانعت ازطرف دولت ( تا جایکه تبلیغ به خشونت نباشد ) مشغول مراسم دینی خود میباشند .

افغان ها در چندین شهر بزرگ آلمان مساجد و مراکزاسلامی در اختیار دارند که در آن آزادانه مشغول برگزاری مراسم ماه مبارک رمضان ، ماه محرم ، مراسم فاتحه و تجلیل از سایرروز های مذهبی و ملی خود میباشند. بزرگترین این مساجد در شهرهای هامبورگ ، فرانکفرت ، منشن ؛ هانور ،کسل ، کلن و سایر شهر های آلمان موقعیت دارد.

دو مرکز مهم افغان ها در شهر هامبورگ وجود دارد یکی بنام (مسجد حضرت بلال ) که در ماه مبارک رمضان تا سه هزار نفر برای مراسم شنیدن قرآن شریف سخنرانی ها وانجام نماز و تعدادی زیادی نیز برای صرف افطارشرکت میکنند البته سایر مراسم دینی نیزبرگزار میگردد در کنار این مراسم تعلیم زبان های فارسی وپشتو آموزش قرآن کریم و کورس های سواد آموزی نیز برای بزرگسالان وجود داردکه توسط معلمین تحصیل کرده و با تجربه تدریس میگردد یکی از اهداف مهم این مساجد و مراکزاسلامی متوجه ساختن جوانان و نوجوانان پسرو دختربه فرهنگ اصیل اسلامی و ملی ما میباشد تا تاریخ وافتخارات وطن خود را فراموش نکنند.

مسجد بزرگ دیگردر شهرهامبورگ بنام مسجد ( حضرت ابراهیم خلیل الله ) میباشد که تعداد زیادی از نمازگذاران در آن شرکت میکنند این مسجد نیز برای مراسم ماه مبارک رمضان و دیگر مراسم دینی درخدمت افغان ها قرار دارد و معلمین ورزیده برای تدریس زبان های ملی افغانستان به اطفال مهاجر افغان مشغول اند یکی از این معلمین ممتازخانم فاطمه صایقه احراری هروی میباشد ، که بیش از 40 سال در مکاتب افغانستان خصوصا در ولایت کابل و هرات مشغول خدمت بوده و اینک به تدریس ادبیات فارسی و علوم دینی دراین مرکزمی پردازد .
Copyright © Mohammad Youssof Qawwam, All rights reserved to Heratonline.com
کليه امتيازات و حقوق اين سايت محفوظ ميباشد
Phentermine - Please promote this Phentermine Resource Online site by keeping this counter as it is.

Currently : visitors online.
Powered by:
Online Count.
Seven days report