www.heratonline.com
English | صفحه اول | اخبار | اسلام | فرهنگ | سیاست | صدا و تصویر | رهنمای هرات | در باره ما | پشتو

به بهانه عید سعید فطر؛
ســـــــــــــلام مسافر خوش آمدی!

فرهاد صدیقی

کوله بارت را بر زمین بگذار، اینک عید توست و عید همسفرانت؛ عید مسافران بهشت که از جاده رمضان به سر منزل عید فطر رسیده اند...عیدت مبارک

خداحافظ ای ماه غفران و رحمت
خداحافظ ای ماه عشق و عبادت
خداحافظ ای ماه نزدیکی بر آرزوها
خداحافظ ای ماه مهمانی حق تعالی
خداحافظ ای دوریت سخت و جانکاه
خداحافظ ای بهترین ماه الله

عید فطر؛ عید پایان یافتن رمضان نیست...عید بر آمدن انسانی نو از خاکسترهای خویشتن خویش است؛ چونان ققنوس که از خاکستر خویش دوباره متولد می شود.
اگر در عید فطر در نیابیم که از نو متولد شده ایم؛ اگر تازگی را در روح خود احساس نکنیم عید فطر عید ما نیست!
خوش آمدی مســـــــــــافر! کوله بارت را بر زمین بگذار، کولباری که پر است از ستاره های اجابتی که نیمه شب ها از آسمان زلال نیایش می چیدی.
از راه آمدی ! یک ماه تمام، همسایه ی دیوار به دیوار خدا بودی یک ماه تمام سر بر شانه¬های ملکوت گریستی بندگی ات را ؛ یک ماه تمام میهمان خدا بودی و خدا میزبان تو وقتی به سفر می رفتی، کوچک بودی، خاکی بودی، قطره ای بودی در جستجوی دریا، جاری شدی تا قطره نمانی تا بزرگ شوی، تا آسمان باشی.

یک ماه تمام تن سپردی به نور، به زلال جاری بخشش به خنکای فواره های استغفار.
یک ماه تمام به دنبال خودت گشتی تا او را بیابی تا لایق شوی، لایق تحیت خدا «سلام قولا من رب الرحیم» نام تو را بر پیشانی آسمان حک کرده اند فرشتگان، رستگاری ات را شاد باش میگویند، رحمت از این لبریزتر؟ روز عید توست و عید همسفرانت، عید مسافران بهشت که از جاده رمضان به سر منزل عید فطر رسیده اند.

حس می کنم سبک شده ام؛ یک ماه پرواز در باغ ملکوت، یک ماه شستشوی روح، یک ماه در محضر دوست بودن، شرایط پرواز را مهیا کرده است. مبادا پس از امروز، در روزمرگی ها غرق شویم و عهدمان را با خدا تا رمضانی دیگر نگاه نداریم! .
.فردا سه شنبه، روز اول ماه شوال است. این عید از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان است. در کشورهای اسلامی از جمله افغانستان عید فطر از جمله اعیاد بسیار مهم محسوب می‌شود و معمولاً با تعطیلی رسمی همراه است.

در این روز، روزه حرام است و مسلمانان نماز عید برگزار می‌کنند. پرداخت زکات فطره در این روز بر مسلمانان واجب است. در این روز، مسلمانان، جسم را به وسیله غسل کردن پاکیزه کرده و با پوشیدن لباس های تمیز و خوشبو کردن خود، آن را کامل می نمایند. پاکیزگی روح و جانشان نیز به وسیله دعا و مناجات صورت خواهد گرفت و سرانجام، پاکیزگی اموال و دارایی های آنها به وسیله فطریه دادن و کمک کردن به انسان های فقیر و نیازمند صورت می پذیرد.

به راستی عید فطر، عید پاکیزگی و طهارت انسان هاست تا از این رهگذر، به فطرت اصلی و حقیقی خویش بازگردند

عید بر همگان مبارک - هموطن عیدت مبارک

Copyright © Mohammad Youssof Qawwam, All rights reserved to Heratonline.com
کليه امتيازات و حقوق اين سايت محفوظ ميباشد
Phentermine - Please promote this Phentermine Resource Online site by keeping this counter as it is.

Currently : visitors online.
Powered by:
Online Count.
Seven days report