www.heratonline.com


هرات از ثبت در فهرست میراث جهانی بازماند
واسع سروش - بی بی سی 20 سرطان 1386

تلاشها برای ثبت آثار تاریخی هرات در فهرست میراث فرهنگی جهان در یونسکو (سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد، ناکام ماند.
دولت افغانستان، از چند سال پیش، در تلاش بود تا این آثار، از جمله منارهای مجموعه مصلی و شهر قدیم هرات را در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت کند.
در این راستا سال گذشته یونسکو سمیناری را در شهر هرات برگزار کرد و معیارهای اساسی برای ورود این شهر به فهرست میراث های فرهنگی جهان را مطرح کرد.
اما در جلسه اخیر یونسکو که در پاریس برگزار شد، تلاش برای ثبت مجموعه مصلی و شهر قدیم هرات در فهرست میراثهای فرهنگی جهان به شکست انجامید.

ایمل رسولی معاون بخش فرهنگی دفتر یونسکو در کابل، ناکامی مقامات محلی هرات در حفاظت از میراث فرهنگی این شهر را، دلیل شکست تلاشها برای ثبت این آثار در فهرست یونسکو خواند.
آقای رسولی به بی بی سی گفت: "مقامات محلی هرات در جلوگیری از ساخت و ساز ساختمانهای بلند و جدید در قسمت هایی از شهر قدیم هرات و مناطق مشرف بر آن ناکام بوده اند و این امر باعث شده که چهره شهر قدیم هرات دگرگون شود."

این مسئول دفتر یونسکو افزود: "سازمان هایی که در بخش حفظ و ترمیم آثار تاریخی هرات در این شهر مشغول فعالیت اند، گزارش ها و عکس هایی از ساختمان های جدیدی که در مناطق تاریخی این شهر ساخته می شود، برای سازمان یونسکو ارسال می کنند که این خود نشان دهنده ضعف ادارات مربوطه محلی در هرات است."

او تاکید کرد در صورتی که مقامات محلی هرات موفق به کنترل ساخت و ساز ساختمانهای جدید در این شهر شوند، یونسکو در تصمیم خود تجدید نظر خواهد کرد.
آقای رسولی، به احداث یک جاده آسفالت که از میان منارهای تاریخی هرات می گذرد اشاره کرد و این اقدام را برای بقای این آثار ارزشمند، خطرناک توصیف کرد.
او خواستار تغییر مسیر این جاده از سوی مقامات محلی هرات شد "تا بیش از این به منارها لطمه وارد نشود".

'پول نیست'

اما نعمت الله سروری رییس اطلاعات و فرهنگ هرات، اظهارات مسئول فرهنگی دفتر یونسکو در افغانستان را رد می کند.
آقای سروری گفت: "از زمانی که اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، با موسسه فرهنگی آقا خان برای حفظ میراث تاریخی شهر قدیم قرارداد بسته است، تاکنون هیچ ساختمان جدید و بلندی نه تنها در داخل شهر قدیم بلکه در مناطق مشرف بر آن نیز ساخته نشده است".
آقای سروری همچنین در مورد تغییر مسیر جاده ای که از میان منارهای تاریخی هرات می گذرد گفت: " دولت افغانستان از نظر اقتصادی بسیار ضعیف و متکی به کمک های کشورهای خارجی است و برای تغییر مسیر جاده سابق و احداث جاده جدید، توان خریداری املاک مردم را که در اطراف مصلای هرات واقع شده، ندارد."

رییس اطلاعات و فرهنگ هرات به یونسکو پیشنهاد کرد که کمک مالی را برای خریداری املاک مردم منطقه و احداث یک جاده جدید در اختیار دولت افغانستان قرار دهد.

وضعیت 'نگران کننده'

مسعود رجایی استاد دانشگاه در هرات نیز بر این باور است که وضعیت آثار باستانی این ولایت، نگران کننده است و بسیاری از این آثار نیاز به مرمت و بازسازی دارد.
آقای رجایی می گوید: " اگر دولت افغانستان توانایی مالی برای حفظ این آثار را ندارد، یونسکو باید در این زمینه زودتر اقدام کند و با دولت افغانستان در احیای این آثار همکاری کند."
بخش فرهنگی بنیاد عمرانی آقا خان، هم اکنون به بازسازی آثار فرسوده و تخریب شده فرهنگی و تاریخی هرات مشغول است.
آرش بوستانی مسئول دفتر فرهنگی آقا خان در هرات می گوید: " از ارزش آثار تاریخی هرات با شامل نشدن به فهرست میراث های فرهنگی جهان کاسته نخواهد شد".
او نیز معتقد است که جاده ای که از میان منارهای تاریخی این شهر می گذرد برای این آثار زیانبار است و باید قبل از اینکه صدمه ای به این آثار برسد تغییر مسیر داده شود.

تلاشهای ناکام

گفتنی است که یونسکو از گذشته به خاطر ثبت آثار باستانی افغانستان در فهرست میراث فرهنگی جهان تلاش کرده است.
این سازمان، در جلسه اخیر خود کمیته ای برای هماهنگی بین اللملی حفظ میراث تاریخی و فرهنگی افغانستان تشکیل داده است تا مقامات افغان را قادر کند که طرحهای کوتاه مدت و بلند مدتی را برای حفظ آثار تاریخی افغانستان تهیه و اجرا کند.
یونسکو همچنین برای سرعت بخشیدن به طرح شامل شدن آثار باستانی افغانستان در فهرست میراث فرهنگی جهان، پروژه های فوری را روی دست گرفته که در حال اجرا است.
این پروژه ها شامل احیای میراف تاریخی هرات و منار جام در غور، مسجد حاجی پیاده در بلخ و انتقال آثار فرهنگی قابل انتقال از خارج کشور به افغانستان است.
هرات در مسیر جاده تاریخی ابریشم قرار داشته است و محل تلاقی تمدن های بودایی، هخامنشی و اسلام بوده است.
این شهر دارای آثار باستانی بی شماری است اما عدم توجه کافی به حفاظت از آنها، به ویژه سه دهه جنگ، آسیب های فراوانی به این آثار وارد کرده است

Copyright © Mohammad Youssof Qawwam, All rights reserved to Heratonline.com
کليه امتيازات و حقوق اين سايت محفوظ ميباشد
Phentermine - Please promote this Phentermine Resource Online site by keeping this counter as it is.

There are currently : visitors online.
Powered by:
Online Count.