www.heratonline.com


دوستان گرامی !
استاد دانشمند محترم محمد صديق راشد سلجوقي از رجال نامدار علمي و فرهنگي کشورما میباشند که تالیفات زیادی دارند و آثار گرانبهای را ترجمه نموده اند. استاد سلجوقی بحیث یک شخصیت بزرگ علمی و اجتماعی، معلم ، نویسنده ، مولف، مترجم و شاعر مایه افتخار کشور و مردم ما بشمار می آیند و از سرمایه های بزرگ معنوی سرزمین ما هستند . حقا که داشتن شخصیت های بزرگی همانند ایشان مایه افتخار و مباهات کشور ها و ملت ها میباشند. ازینکه جناب ایشان دعوت ما را جهت ارسال بیوگرافی شان پذیرفتند از ایشان اظهار سپاس و امتنان نموده ، طول عمر و موفقیت های روز افزون شان را از درگاه حضرت خداوند بی نیاز با دست نیاز استدعا مینمائیم.

بيوگرافي استاد دانشمند - محترم محمدصديق راشد سلجوقي

استاد دانشمند محترم محمد صدیق راشد سلجوقی فرزند مرحوم آخندزاده مولوی نعمت الله سلجوقی در میزان سال 1312 هجری شمسی در هرات متولد شد. پدرش از علما مدرسین و مشاهیر هرات بوده که هم بحیث استاد و مدرس و هم بحیث رئیس در فخرالمدارس هرات ایفای وظیفه نموده است. مادر او حافظه دختر مرحوم ملا مبین بوده است.

استاد سلجوقی تحصیلات ابتدائی خود را نزد پدر فرا گرفت و سپس در فخرالمدارس هرات تحصیلات خود را تکمیل کرد. محترم سلجوقی در سال 1336 از فخرالمدارس هرات فارغ التحصیل گردید و در سال 1337 بحیث استاد در آن مدرسه مقرر شد و بعدا در سال 1344 بحیث رئیس فخرالمدارس هرات مقررگردید.

استاد سلجوقی در سال 1347 بحیث عضو نصاب تعلیمی ریاست تالیف و ترجمه وزارت معارف مقرر گردید. وی در چوکات ریاست تالیف و ترجمه کمیسیونی را ایجاد کرد که بر نصاب تعلیمی علوم دینی در معارف افغانستان تعدیلاتی را بمیا ن آورد. در این کمیسیون شخصیت های برازنده علوم دینی عضویت داشتند و رئیس این کمیسیون معین وزارت معارف وقت بود و راشد سلجوقی بحیث منشی این کمیسیون ایفای وظیفه مینمود.

استاد سلجوقی در سال 1360 هجری شمسی مطابق 1981 میلادی راهی دیار هجرت شد و در سال 1982 به همکاری جناب محمد هاشم مجددی به تاسیس شورای ثقافتی جهاد افغانستان پرداخت که عده از دانشمندان از جمله مرحوم صباح الدین کشککی ، جناب حبیب الله غالب ، جناب عبدالاحد عشرتی و جناب عبدالسلام عظیمی در آن سهم گرفتند. درین شوری کار های مهمی انجام گردید که از آن جمله میتوان از موارد ذیل نام برد:

- تدقیق بر ترجمه تفسیر عبدالله یوسف علی که توسط صباح الدین کشککی از انگلیسی به دری ترجمه شده بود
- تهیه کتب ابتدائی مکاتب طبق آرمانهای اسلام و در شرایط جهادی و هجرت
- ترجمه تفسیر فی ظلال القرآن توسط راشد سلجوقی
- تهیه آلبوم های جهاد افغانستان
- تهیه شرح حال زندگی رجال افغانستان در یک قرن اخیر
- تهیه شرح حال 50 هزار نفر از نخبه گان جهادی و شهدای راه حق
- نشر مجله ماهوار افغان جهاد.
- درین موسسه در حدود 150 نوع کتاب بنام رویداد های جهادی ، دانستنیها و غیره چاپ شد و به تعداد صد ها هزار جلد آن بطور رایگان بین مهاجران و مجاهدین توزیع گردید.
- همچنین درین شوری بیست و پنج سیمینار تحت عنوان " فردای افغانستان اسلامی " دائر شد که معلومات در باره این سیمینار ها در رسانه های مختلف چاپ و بدسترس علاقمندان قرار گرفت.

راشد سلجوقی در سال 1987 به امریکا رفت و در آنجا به تدریس قرآن مجید پرداخت. استاد سلجوقی در سال 1992 افغان اکادمی را به همکاری عدده از دوستانش در ایالت ورجینیای امریکا اساس گذاشت. این موسسه از روز های مهم اسلامی و از رجال برگزیده اسلامی و افغانی تجلیل و یاد بود بعمل میآورد. استاد سلجوقی همچنین درین شهر اساس یک مسجد را بنام مسجد مبارک مصطفی صلی الله علیه و سلم گذاشته است که گنجایش 800 نماز گزار در یک وقت را دارد و این مسجد به همت افغانان مهاجر این منطقه و به وسیله مهندسان و کار شناسان افغان اعمار گردیده است.

استاد راشد سلجوقی با محترمه آسیه دختر مرحوم عبدالعلی شاه توخی ازدواج کرده و حاصل این ازدواج پنج فرزند است که سه پسر و دودختر میباشند. فرزند ارشد محترم سلجوقی داکتر رفیق سلجوقی است. فرزند دوم او شعیب سلجوقی بود که در جهاد بوسنیا در مقابل صربهای متجاوز به شهادت رسید. فرزند سوم او انجینیر ناهید سلجوقی ، فرزند چهارم او انجینیر ادریس سلجوقی و فرزند پنجم او ونوس سلجوقی است که در رشته اداره ماستری دارد.

استاد سلجوقی کتب زیادی را ترجمه و یا تالیف نموده است که مهمترین شان ترجمه تفسیر فی ظلال القرآن میباشد که دارای ده هزار صفحه میباشد و در ده جلد تدوین شده است. از آثاری که استاد سلجوقی ترجمه نموده است شرح مجلة الاحکام است که در هنگام بمیان آمدن نخستین ستره محکمه افغانستان به چاپ رسیده است. از تالیفات ایشان میتوان از ارکان اسلام ، سیدالمرسلین ، معارف اسلامی ، سلسله دانستنیهای از قرآن و حدیث ، اصول حدیث و نگاهی به قرآن مجید نام برد.

استاد دانشمند راشد سلجوقی در بسیاری از مجالس بین الافغانی به ترتیب ذیل اشتراک نموده است: در سال 1988 در پشاور ، درسال 1988 در پاریس ، در سال 1994 در هرات و در سال 1994 در کویته اشتراک نموده است. همچنان محترم راشد سلجوقی در سال 2002 از طرف سازمان ملل متحد بحیث عضو کمیسیون 21 نفره برگزاری لویه جرگه اظطراری افغانستان انتخاب گردیده است.

Copyright © Mohammad Youssof Qawwam, All rights reserved to Heratonline.com
کليه امتيازات و حقوق اين سايت محفوظ ميباشد

Phentermine - Please promote this Phentermine Resource Online site by keeping this counter as it is.

There are currently : visitors online.
Powered by:
Online Count.
Seven days report