www.heratonline.com
English | صفحه اول | اخبار | اسلام | فرهنگ | سیاست | صدا و تصویر | رهنمای هرات | در باره ما | پشتو

گشایش دانشگاه 'مولانا' در بلخ
بي بي سي 7 اپريل 2007
هارون نجفي زاده مزار شريف

نخستین دانشگاه خصوصی در ولایت بلخ در شمال افغانستان با نام "مولانا جلال الدین محمد بلخی" به فعالیت آغاز کرده است. این دانشگاه که مجوز رسمی خود را از وزارت تحصیلات عالی افغانستان دریافت کرده، تا حالا نزدیک به ۳۰۰ دانشجو پذیرفته است.

گشایش این دانشگاه، برای بسیاری از جوانان در مزارشریف و ولایتهای همجوار در شمال افغانستان که نتوانسته اند به دیگر دانشگاه های این کشور راه یابند، خبر خوشی است.

امسال نزدیک به چهل هزار متقاضی ورود به موسسات تحصیلات عالی نتوانستند پس از آزمون کنکور به دانشگاه های دولتی افغانستان راه یابند که شمار زیادی از این دانشجویان در شمال کشور زندگی می کنند.

دانشگاه مولانا در دو رشته روزنامه نگاری و حقوق و علوم سیاسی دانشجو می پذیرد و تا حالا دانشجویانی را از ولایات کندوز، بلخ، فاریاب، جوزجان و دیگر مناطق کشور پس از اخذ یک امتحان نسبتا آسان، قبول کرده است.

استادان خارجی

پانزده استاد این دو رشته آموزشی در دانشگاه مولانا، بیشتر جوانان هستند و ظرف سالهای اخیر از دانشگاه های افغانستان و کشورهای اروپایی فارغ تحصیل شده اند.

ظریف آخند زاده یوسفزی، رییس و بنیانگذار دانشگاه مولانا می گوید در صدد است تا به زودی رشته های آموزش و پرورش، اقتصاد و پزشکی را نیز در دانشگاه مولانا فعال کند.

او می گوید برای ایجاد این دانشکده ها، به وزارت تحصیلات عالی افغانستان تعهد سپرده که فقط استادانی را استخدام کند که درجه تحصیلی فوق لیسانس یا دکترا داشته باشند.

این وعده آقای یوسفزی را واداشته تا سراغ استادانی از کشورهای ایران، هند و تاجیکستان برود که درجه تحصیلی بلند دارند؛ هرچند تاکنون چنین افرادی پیدا نکرده است.

آموزش رایگان

دانشجویان نیز با شرایط گوناگون در این دانشگاه درس می خوانند.

هزینه یک ترم تحصیلی شش ماهه در دانشگاه مولانا ۱۵ هزار افغانی معادل ۳۰۰ دلار آمریکایی است. این مبلغ برای شماری از افغانها پول هنگفتی نیست، اما خانواده های فقیری در این کشور وجود دارند که توان پرداخت هزینه تحصیل فرزندان شان در دانشگاه های خصوصی را ندارند. البته برخی از دانشجویان افغان که بی بضاعت شناسایی شده اند، برای تحصیل خود در دانشگاه مولانا مجبور نیستند پول بپردازند.

در مورد نظام و کیفیت درسی در این دانشگاه نیز مسئولان می گویند از نظام آموزش عالی افغانستان پیروی می کنند، هرچند تلاش دارند با "شیوه های موثر آموزش عملی و نظری" سویه تحصیلی دانشجویان را بالا ببرند. کلاسهای رایگان کامپیوتر و آموزش زبان انگلیسی نیز جزو برنامه های درسی این دانشگاه است.

کاریابی

اما سوال اصلی این است که دانشجویان پس از فراغت از این دانشگاه تا چه حد به پیدا کردن کار امیدوارند؟
فضل محمد، دانشجوی رشته حقوق و علوم سیاسی می گوید: "زیاد هم به پیدا شدن کار امیدوار نیستم. ولی کشور ما نیز به تخصص در عرصه های مختلف نیاز دارد. ما هم از این مساله آگاه هستیم. ما مسئولیت خود را که آموزش هست انجام می دهیم، ببینیم که دولت هم مسئولیتش را در قبال ما انجام می دهد یا نه."

نخستین دانشگاه خصوصی در شمال افغانستان هرچند توانسته زمینه آموزشی را برای دست کم ۳۰۰ دانشجوی افغان که جذب دانشگاه های دولتی این کشور نشده بودند، فراهم کند اما آگاهان امور به این باورند که زمینه سازی تحصیل برای این تعداد دانشجویان از میان ۳۸ هزار دانشجویی که از راه یافتن به نهادهای تحصیلاتی عالی باز مانده اند، رقم درشتی نیست.


Copyright © Mohammad Youssof Qawwam, All rights reserved to Heratonline.com
کليه امتيازات و حقوق اين سايت محفوظ ميباشد
Phentermine - Please promote this Phentermine Resource Online site by keeping this counter as it is.

Currently : visitors online.
Powered by:
Online Count.
Seven days report