www.heratonline.com
English | صفحه اول | اخبار | اسلام | فرهنگ | سیاست | صدا و تصویر | رهنمای هرات | در باره ما | پشتو

رای عدم اعتماد به وزیر خارجه افغانستان
سعيد حقيقي - بي بي سي 22 ثور 1386

دکتر رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه افغانستان از سوی مجلس نمایندگان (ولسی جرگه) سلب صلاحیت شد. در نشست روز شنبه (12 مه) مجلس نمایندگان افغانستان پس از بحث های داغ و طولانی در مورد وزیر خارجه، نمایندگان پارلمان 141 رای عدم اعتماد به آقای اسپنتا دادند. بر اساس گزارشها وی 73رای اعتماد گرفت و سه رای نیز سفید بود.

براساس قانون مجلس نمایندگان 125 رای برای عدم صلاحیت کافی خوانده می شود. اواخر هفته گذشته، پارلمان افغانستان وزرای عودت و مهاجرین و خارجه افغانستان را مورد استیضاح قرار داد و پس از رای گیری در خصوص ادامه کار آنها مجلس نمایندگان افغانستان، وزیر مهاجران این کشور را به دلیل عملکرد "ضعیف" وزارتش در قبال اخراج اجباری پناهجویان افغان از ایران، سلب اعتماد کرده است. صلاحیت اکبر اکبر، به عنوان وزیر مهاجرین افغانستان با دریافت 136 رای مخالف، 54 رای موافق و پنج رای باطل رد شد.

رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه افغانستان 124 رای مخالف، 67 رای موافق و یک رای "مشکوک" دریافت کرد. بدنبال این رای "مشکوک" تنش در پارلمان افغانستان افزایش یافت و در نهایت، تصمیم گرفته شد که در خصوص وزیر خارجه، روز شنبه (12 مه) رای گیری مجدد به عمل آید. که در رای گیری روز شنبه نمایندگان پارلمان از آقای اسپنتا، رد صلاحیت کردند.

آغاز ماجرا

پس از آنکه ایران برنامه اخراج پناهجویان غیرقانونی افغان را از خاک خود عملی کرد، مجلس نمایندگان افغانستان به عملکرد وزارت های خارجه و مهاجرین افغانستان انتقاد کردند.

در پی این انتقادها، وزرای خارجه و مهاجرین افغانستان در مجلس نمایندگان استیضاح شدند. دولت ایران از آغاز ماه ثور، اخراج یک میلیون مهاجر افغان را که حضورشان در این کشور، "غیرمجاز" خوانده شده، آغاز کرده است.

وزیر خارجه افغانستان پیشتر گفته بود که این روند، ممکن است بر روابط کشورش و ایران تاثیر منفی بگذارد.

آقای اسپنتا گفته بود که وزارت خارجه افغانستان برای جلوگیری از اخراج گروهی مهاجرین افغان، تلاشهای دیپلماتیکی انجام داده است. این نخستین مورد استیضاح دو وزیر کابینه حامد کرزی در پارلمان افغانستان است.

اخراج گروهی مهاجرین افغان، که بر اساس برخی گزارشها، در مواردی با رفتار خشونت آمیز همراه بوده، انتقادهایی را در افغانستان و ایران برانگیخته است.

سازمان ملل متحد، دولت افغانستان، کمیسیون مستقل حقوق بشر این کشور و شماری از فعالان ایرانی در داخل ایران، نسبت به اخراج گروهی پناهجویان افغان از این کشور اعتراض کرده اند.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان نیز، در نامه ای به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، نسبت به اخراج گروهی هموطنان مهاجرش از این کشور ابراز نگرانی کرده است. جزییات بیشتری از این نامه تاکنون در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است


Copyright © Mohammad Youssof Qawwam, All rights reserved to Heratonline.com
کليه امتيازات و حقوق اين سايت محفوظ ميباشد
Phentermine - Please promote this Phentermine Resource Online site by keeping this counter as it is.

Currently : visitors online.
Powered by:
Online Count.
Seven days report