www.heratonline.com
English | صفحه اول | اخبار | اسلام | فرهنگ | سیاست | صدا و تصویر | رهنمای هرات | در باره ما | پشتو

شهر هرات 'روزگاری امن بود'
فریدون آژند - بی بی سی 20 جون 2007

herat'هرات دیگر امن نیست'، این جمله در این اوخر زبانزد مردم این شهر غربی افغانستان شده است. شهری که در گذشته نه چندان دور جز امن ترین مناطق این کشور محسوب می شد.

در یکی - دو سال اخیر، این شهر تجارتی و صنعتی افغانستان، اعتبار پیشین خود را از دست داده است. قتلها و ترورهای پیاپی، سرقتهای مسلحانه و اختطاف (آدمربایی) ها ، نگرانی مردم را روز به روز بیشتر کرده است، تا جایی که کسانی که به خاطر امن بودن هرات از گوشه و کنار افغانستان به این شهر آمده بودند، اکنون کم کم به فکر ترک آن هستند.

سه - چهار سال پیش، پارکها و تفریحگاههای داخل و حتی خارج از شهر هرات، تا پاسی از شب، میزبان گروه گروه از خانواده ها بود که با خیال راحت و با استفاده از فضای امن موجود، تا نیمه های شب را به تفریح در این اماکن می گذارندند. اما اکنون، با تاریک شدن هوا، کمتر کسی جرات می کند حتی پا از در خانه اش بیرون بگذارد.

'چوکی دار، خبردار'

سرقتهای مسلحانه به اندازه ای زیاد شده که کمتر خانواده ای، شب را با خیال راحت سر به بالین می گذارد. آخرین سرقت مسلحانه گزارش شده در حوالی بامداد روز دوشنبه ۲۸ جوزا (خرداد) در داخل شهر هرات رخ داد و دزدان مسلح، منزل شخصی به نام سید عبدالهادی را به سرقت بردند.

گفته می شود عده ای از مردم مجبور شده اند با جمع آوری پول "چوکی دار" یا نگهبان شبانه برای کوچه ها و محله های خود استخدام کنند. این "چوکی دار" ها، با تاریک شدن هوا کارشان را شروع می کنند و تا اذان صبح، در داخل کوچه ها گزمه می کنند. آنها با با سرفه کردن، بلند بلند حرف زدن و کارهایی از این قبیل، هم به اهالی محل اطمینان می دهند که بیدار و مراقب اوضاع هستند و هم دزدانی را که احتمالاً در کمین هستند، متوجه حضور خود می کنند.

اهالی کهن سال شهر، به یاد می آورند که این کار، دهها سال پیش، توسط گزمه های استخدام شده از سوی "امنیه" شهر انجام می شده است. آنها، شب هنگام در کوچه ها و محلات شهر راه می افتادند و با تکرار کردن عبارت "چوکی دار، خبر دار"، حضور خود را اعلام می کردند.

جای تعجب است که اکنون و با مجهز شدن پلیس و نیروهای امنیتی، مردم مجبور به روی آوردن به روشهای سنتی تامین امنیت هستند.

بازار پنجره سازان گرم است

در گذشته خانه هایی که دیوارهایش با پیکان های آهنی و سیم خاردار احاطه شده بود عمدتا متعلق به دفاتر خارجی بود . ولی حالا درصد بسیار بالایی از خانه های مردم عادی هم با اقسام موانع نظیر حصارهای آهنی و سیم خاردار و حتی نور افکن های قوی مجهز شده است .

حامد مردان کارمند دفتر سازمان ملل متحد که خانه اش در اواخر ماه حمل / فروردین امسال توسط سارقان مسلح سرقت شد، می گوید گرچه یک بار خانه او مورد سرقت قرار گرفته است ولی او اطمینان ندارد که این حادثه بار دیگر تکرار نشود و به همین خاطر دیوارهای خانه اش را با حصار آهنی و سیم خاردار احاطه کرده است.

آقای مردان می گوید برای کسانی که این موانع را در خانه ها نصب می کنند، آنقدر سفارش زیاد است که باید از قبل برای نصب موانع وقت گرفته شود.

او که می گوید مدت یک ساعت حضور سارقان را بالای سر خود تجربه کرده است، می افزاید دزدان مسلح که در حدود پنج نفر بودند، آنقدر مسلط بر کار خود و مطمئن از عدم حضور پلیس بودند که در حین سرقت اموال خانه با وی درد دل نیز می کرده اند و از او در مورد کار و وظیفه اش میپرسیدند.

آقای مردان می گوید یکی از دزدان، با تلفن همراه دیگر همکارانش را که در محل حضور داشتند برای انتقال اموال به کمک می طلبید .

ترور مجاهدین سابق

ترور افراد سرشناس و حمله به تاجران نیز، از موارد برجسته نا امنی در شهر هرات است.

برخی از اعضای گروههای سابق مجاهدین، که در زمان حاکمیت اسماعیل خان، قدرت بیشتری در هرات داشتند، قتلهایی را که در این اواخر در این شهر رخ داده، "قتل های زنجیره ای" می دانند. آنان می گویند اکثر کسانی که در این دو سه ماه اخیر به قتل رسیده اند در گذشته جز نیروهای جهادی بوده اند. محمد انور توکلی، محمد طاهر باغدشتی، نثار احمد غلوانی، عبدالحمید مسئول امنیتی پروژه بند برق سلما، نصیر احمد بارکزایی و عده دیگر از کسانی که جز فرماندهان مجاهدین هستند که در دو ماه اول امسال، در هرات همراه با تعدادی از همراهانشان به قتل رسیده اند.

پلیس کجاست؟

مرکز پلیس هرات هر از گاهی خبر از دستگیری شماری از سارقان می دهد. ولی این سارقان بیشتر کسانی هستند که یا در سرقت وسایط نقلیه دست داشته اند و یا از مغازه ها دزدی کرده اند، بنابراین، مردم کمتر شاهد انتشار خبری از دستگیری دزدان مسلح و باندهای سرقت مسلحانه بوده اند.

برخی از مردم هم معتقدند که شماری از افراد پلیس، ممکن است در اینگونه حوادث دست داشته باشند. غلام سرور که خود شاهد اختطاف یک تاجر قندهاری ساکن هرات بوده، می گوید موتری که این تاجر را اختطاف کرد، یک جیپ مربوط به پلیس بوده و افراد اختطاف کننده نیز لباس پلیس را بتن داشتند.

اما مسئول دفتر افکار عامه پلیس هرات می گوید شکایات زیادی در مورد دست داشتن یکی از افسران سابق پلیس در اختطاف ها و قتل ها، به آنان رسیده است ولی زمانی که آنان برای دستگیری وی اقدام نمودند او با تعدادی از افراد خود متواری شده و بجای نامعلومی فرار کرده است .

نثار احمد پیکار مدیر مبارزه با جرایم جنایی پلیس هم، نگرانی های مردم از وضعیت امنیتی را ناشی از شایعه پراکنی های خود مردم می داند. او وضعیت امنیتی را بدان گونه که مردم از آن بیم دارند، بی ثبات نمی داند.

آقای پیکار می گوید در هر گوشه جهان مشکلات امنیتی وجود دارد ولی در هرات بیشتر از مشکلات امنیتی، شایعات مردم را نگرانتر کرده است. مدیر مبارزه با جرایم جنایی هرات، ادعای "توطئه سازماندهی شده برای قتل مجاهدین سابق" را رد می کند و ریشه بیشتر ترورهای اخیر این شهر را، مسائل شخصی و انتقام جویی می داند.

آقای پیکار می گوید شمار افراد پلیس در مقایسه با جمعیت دو میلیونی هرات کم است، و این مساله، به گفته او بر وضعیت امنیتی تاثیر دارد.

این ادعا درحالی مطرح می شود که در گذشته، شمار افراد پلیس به مراتب کمتر از شمار فعلی بود و پلیس آموزش دیده ملی هم، در هرات مستقر نشده بود.

با این حال واضح است که نگرانی مردم نسبت به اوضاع امنیتی در هرات تاثیر مستقیم بر دیگر ساحات زندگی شان گذاشته است. فعالیتهای اقتصادی در هرات، مانند گذشته رونق ندارد. در گذشته بیشتر پارک های تفریحی هرات از طرف شب مملو از مردم بود ولی حالا کمتر کسی شوق رفتن به این پارک ها را دارد.

به گفته آگاهان امور، عدم هماهنگی بین ارگانهای امنیتی در امر ایجاد ثبات در هرات باعث افزایش نا امنی در این شهر شده است. در حالیکه در گذشته یکی از دلایل ثبات در هرات، هماهنگی و همکاری بین همه ارگانهای امنیتی بود . هر چند مسئولین دولتی این مسئله را رد می کنند و بر همکاری کامل بین نیروهای امنیتی تاکید دارند.


Copyright © Mohammad Youssof Qawwam, All rights reserved to Heratonline.com
کليه امتيازات و حقوق اين سايت محفوظ ميباشد
Phentermine - Please promote this Phentermine Resource Online site by keeping this counter as it is.

Currently : visitors online.
Powered by:
Online Count.
Seven days report