www.heratonline.com
English | صفحه اول | اخبار | اسلام | فرهنگ | سیاست | صدا و تصویر | رهنمای هرات | در باره ما | پشتو

هرات هنوز تعطیل است
8 صبح، هرات

ادر حالی‫که دامنه ی اعتصاب شهروندان هرات به شکل بی سابقه ای گسترش یافته است، وزیر داخله کشور برای بررسی نا امنی های هرات به این ولایت سفر نموده و از سوی دیگر حفیظ بلند آب، یک فرمانده ی محلی که از عوامل اصلی اختطاف ها در هرات به شمار می‫رفت، در درگیری با نیروهای امنیتی ولایت هرات کشته شده است.

با آن‫که تقریبا سه روز از اعتصاب داکتران هرات در پی بروز نا امنی های اجتماعی در این ولایت می گذرد، اکثریت قریب به اتفاق پیشه وران، اصناف و کسبه کاران ولایت هرات نیز دوکان های‫شان را مسدود نموده اند.

به گفته ی مسوولان اتحادیه ی پیشه وران ولایت هرات، از 62 صنف موجود در این ولایت تنها سه صنف که وظیفه ی رساندن مواد اولیه مانند نان را به مردم دارند مصروف اند و متباقی آنان در اعتصاب کامل به سر می برند.

قبلا مراکز درمانی و داکتران در اعتراض به ازدیاد اختطاف و ترور از فعالیت دست کشیده بودند. آنان حکومت را به کم توجهی به وضعیت امنیتی و عدم رهایی یک کودک ربوده شده متهم کردند. با آن‫که مسوولان در وزارت صحت عامه به داکتران هرات هشدار داده اند در صورتی‫که به اعتصاب شان ادامه بدهند با آنان برخورد قانونی خواهد شد، اما آنان می گویند به اعتصاب خود پایان نخواهند داد. هرات از اوایل صبح روز سه شنبه چهره ی دیگری به خود گرفته و به گفته ی مسوولان هماهنگ کننده ی این اعتصاب، 98 در صد دوکان ها در هرات به طور خود جوش مسدود شده اند.

مسوولان هماهنگ کننده ی اعتصاب در هرات، می گویند:" از این‫که مردم بر خلاف گذشته از سنگ، چوب و تخریب برای نشان دادن اعتراض‫های خود استفاده نمی کنند خرسند هستند". در برخی از مناطق شهر هرات اعلامیه های دیده می شود که از دوکانداران هرات خواسته شده است تا به اعتصاب خود ادامه دهند. در یکی از این اطلاعیه ها آمده است" ما شکوه و آرامش ربوده شده ی خود را از حکومت مرکزی می طلبیم".

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است:" ترور و اختطاف از دردناک ترین پدیده های جنایی است که تا کسی به آن مواجه نشود از عمق مصیبت آگاه نخواهد شد. از تاجران، صنعت‫گران، صرافان و کسبه کاران هرات به استثنای فروشندگان مواد اولیه تقاضا می شود با مسدود ساختن دوکان های‫شان حکومت‫گران بی کفایت و بی تفاوت را بفهمانند که هراتیان از حقوق خویش دفاع می کنند". از سوی دیگر اتحادیه ی ملی پیشه وران هرات مدعی است که دوکانداران و اصناف مختلف و بازاریان هرات را به اعتصاب فرا نخوانده است، بلکه آنان با تهدید های که از سوی موتور سایکل سواران انجام شده، دوکان های خود را مسدود ساخته اند. اما این ادعا از سوی کمیته ی هماهنگ کننده ی اعتصاب (شورای اسلامی هرات) رد شده و آنان می گویند اسنادی در دست دارند که اتحادیه ی ملی پیشه وران هرات نیز از جمله ی هماهنگ کنندگان این اعتصاب بوده و به آن رای مثبت داده است. محمد داوود منیر استاد دانشکده ی ادبیات دانشگاه هرات و یکی از اعضای شورای اسلامی هرات می گوید:" مسوولان محلی هرات در پی ناکامی های خویش در تامین امنیت، اتحادیه ی پیشه وران هرات را وادار ساخته اند که گفته های شان را پس بگیرند".

مسوولان هماهنگ کننده ی اعتصاب عمومی هرات می گویند تا بعد از ظهر چهارشنبه به اعتصاب شان ادامه خواهند داد و پس از آن به تشکیل جلساتی در مورد تداوم و یا قطع آن تصمیم خواهند گرفت. اعتصاب بازاریان هرات از جمله محدود اعتراض‫های است که بدین گونه در افغانستان بروز می‫کند و اکثریت به اتفاق مردم در این اعتصاب عمومی شرکت دارند."

از سوی دیگر هيات عالي رتبه ای به شمول وزير امور داخله افغانستان، ریيس عمومي ارگان‫هاي محلی وزارت امور داخله و معاون رياست عمومي امنيت ملي افغانستان و تعدادي ديگر از مسوولان عالي رتبه کشور وارد ولايت هرات گرديدند، تا نا امنی های اخیر در این ولایت را بررسی کنند. تا کنون جزییاتی از دیدار وزیر داخله با مسوولان محلی و بزرگان هرات به خبرنگاران داده نشده است.

در همین حال مسوولان امنیتی ولایت هرات می گویند آنان در یک عملیات گسترده به همکاری نیروهای آیساف موفق شدند فرمانده حفیظ الله معروف به " حفیظ بلند آب" که به گفته ی آنان یکی از عوامل اصلی اختطاف، ترور و سرقت در هرات به شمار می رفت را به همراه سه تن از محافظین‫اش به قتل برسانند و تعدادی از همراهانش را دستگیر کنند.

در خبری که از سوی دفتر والی هرات منتشر شده، آمده است:" در این عملیات پولیس شماره 4 سرحدی زون غرب افغانستان نیز شرکت داشته و مقدار زیادی مهمات نیز بدست نیروهای دولتی افتاده است".

با آن‫هم تا کنون از سرنوشت روبوده شده گان اطلاعی در دست نیست و رییس اتحادیه‫ی داکتران ولایت هرات می گوید:" شایعاتی مبنی بر کشته شدن فرزند داکتر یوسفی که از سوی اختطاف گران ربوده شده بود، پخش شده است اما آنان این خبر را تا اکنون نمی توانند تایید کنند". در حالی‫که اکثر بازاریان در هرات در اعتصاب به سر می برند، اتحادیه ی ملی پیشه وران هرات در اطلاعیه ی تلویزیونی از اصناف و بازاریان شهر خواسته است به اعتصاب شان پایان دهند. پیش از این نیز وزارت صحت عامه و والی هرات خواستار پایان اعتصاب داکتران هرات شدند.

طی چهار روز گذشته صدها بیمار در ولایت هرات در حال بلاتکلیفی به سر می برند و از مسوولان خواسته اند تا با رسیدگی به داکتران به بلاتکلیفی بیماران نیز خاتمه دهند. پیش از آن نیز والی هرات با ابراز سخنان تند، جامعه ی بین المللی را مقصر اصلی نا‫امنی های افغانستان و به ویژه ولایت هرات عنوان کرده بود.

او گفت :" دولت های منتخب در جایی ارزش دارند که مردم یک کشور به اراده خود و به دور از قدرتمندان جامعه جهانی و منطقه بتوانند حکومت خود را انتخاب کنند." والی هرات در جمع داکتران اظهار داشت که قدرتمندان بین المللی در افغانستان یک سیستم کثیف را ساخته اند، قدرت امنیتی را به صفر رسانده اند و تشکیلات پولیس، اردو و امنیت ملی افغانستان را کاهش داده اند."

آقای انوری گفته بود :" من مسوول امنیت نیستم و من هماهنگ کننده ی ادارات دولتی در هرات هستم و مسایل امنیتی به طور مستقیم به وزارت داخله ی افغانستان و ریاست امنیت ملی افغانستان مرتبط است".

والی هرات به فرمانده پولیس و رییس ملی هرات گفت:" اگر توانایی تامین امنیت و دستگیری عاملان اختطاف را دارند که خوب و در غیر آن تصمیم به خداحافظی بگیرند". او که با لحنی تند و آتشین و چهره ای بر افروخته صحبت می کرد گفت :" من دیگر ملامتی را تحمل کرده نمی توانم و دیگر نمی خواهم هر کس بیاید و مرا مسوول نا امنی ها بداند و مرا توهین کند، من با کدام صلاحیت امنیت را تامین کنم؟


Copyright © Mohammad Youssof Qawwam, All rights reserved to Heratonline.com
کليه امتيازات و حقوق اين سايت محفوظ ميباشد
Phentermine - Please promote this Phentermine Resource Online site by keeping this counter as it is.

Currently : visitors online.
Powered by:
Online Count.
Seven days report