www.heratonline.com
English | صفحه اول | اخبار | اسلام | فرهنگ | سیاست | صدا و تصویر | رهنمای هرات | در باره ما | پشتو

آمریکا 'استراتژی خروج' از افغانستان را بررسی می کند
بی بی سی - 23 مارس 2009 - 03 حمل 1388

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از لزوم وجود یک "استراتژی خروج" برای نیروهای آمریکایی در افغانستان سخن گفت و تاکید کرد تدوین این استراتژی حتی در حال حاضر نیز که اعزام نیروهای بیشتر برای مبارزه با پیکارجویان طالبان نیز مورد بحث قرار دارد ضروری است.

او این مسئله را در گفتگویی با برنامه "60 دقیقه" شبکه تلویزیونی CBS مطرح کرد. این مصاحبه در شرایطی پخش شد که دولت آمریکا برای ارائه استراتژی جامع خود درباره افغانستان آماده می شود.

آقای اوباما که ماه گذشته میلادی دستور افزایش 17 هزار نفری شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان را صادر کرد، در این مصاحبه گفت در عملیات نیروهای آمریکایی در افغانستان "ماموریت اصلی" جلوگیری از حملات القاعده به خاک آمریکا، منافع آمریکا و منافع متحدان این کشور است. او تاکید کرد که ماموریت اصلی نیروهای آمریکایی در افغانستان با زمانی که این نیروها پس از حملات یازدهم سپتامبر سال 2001 در نیویورک به افغانستان حمله کردند، تفاوتی نکرده است. انتظار می رود سیاست آمریکا در قبال افغانستان در روز 31 ماه مارس در نشستی ویژه در لاهه هلند اعلام شود.

افغانستان: استقبال می کنیم

دولت حامد کرزی از مطرح شدن مسئله "استراتژی خروج" در بازبینی سیاست آمریکا در قبال افغانستان استقبال کرد اما درباره تبعات منفی "راه حل های فوری" هشدار داد.

همایون حمیدزاده سخنگوی دولت افغانستان گفت نیروهای بین المللی باید وقتی نیروهای امنیتی افغانستان قادر به ایستادن بر روی پای خود باشند، این کشور را ترک کنند. آقای حمیدزاده همچنین خواستار حمایت آمریکا از دولت غیرنظامی پاکستان شد.

پیشتر ریچارد هولبروک فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان و پاکستان گفت سیاست آمریکا دیگر این دو کشور را به صورت مسائل مجزا در نظر نخواهد گرفت و سیاستی واحد را برای رویارویی با این دو کشور در پیش خواهد گرفت.

او همچنین گفت دوران "غفلت" از این ناحیه به سر آمده و قول داد نیروها و تجهیزات بیشتری به این منطقه ارسال شود.

مبارزه "نخست وزیر" با سرمای جاده کابل-غرب

گزارشگران می گویند بازبینی سیاست آمریکا در قبال افغانستان در شرایطی رخ می دهد که روابط میان دولت آمریکا و دولت حامد کرزی به سردترین حد خود رسیده است.

به نوشته روزنامه بریتانیایی گاردین در بازبینی سیاست آمریکا در قبال افغانستان به آقای اوباما توصیه شده که باید یک نقش مدیریت ارشد یا "نخست وزیری" در دولت افغانستان ایجاد شود تا با فعالیت در کنار حامد کرزی از میزان قدرت او بکاهد.

گاردین که حمایت اروپا از چنین طرحی را از زبان یک سیاستمدار ارشد اروپایی نوشته، به نقل از دیپلماتی آمریکایی که نام او را ذکر نکرده می نویسد: "اگر قرار باشد ما از دولت کرزی حمایت کنیم باید درست اداره شود تا مطمئن شویم سطح فساد اداری کاهش می یابد، نه افزایش. سطح فساد ترسناک است."

گاردین همچنین نوشته دولت آمریکا مایل است منابع مالی خارجی به جای کابل راهی نقاط دیگر در خارج از پایتخت افغانستان شود.

مسئله اعمال نفوذ برای ایجاد پستی در کنار پست ریاست جمهوری با واکنش سخنگوی دولت افغانستان مواجه شد که گفت این به عهده مردم افغانستان است که درباره آینده خود تصمیم بگیرند.Copyright © Mohammad Youssof Qawwam, All rights reserved to Heratonline.com
کليه امتيازات و حقوق اين سايت محفوظ ميباشد
Phentermine - Please promote this Phentermine Resource Online site by keeping this counter as it is.

Currently : visitors online.
Powered by:
Online Count.
Seven days report