www.heratonline.com


دانش و تکنالوژي

يک جوان هراتى فورمول جديد رياضى را کشف کرد

شاگرد يکى از ليسه هاى ولايت هرات براى اولين بار بعد از يکسال تحقيق وبررسی ،موفق به کشف فورمول جديد رياضى گرديد. اين شاگرد صفى الله احمدى ٢٠ ساله متعلم صنف يازده ليسه سلطان غياث الدين غورى بوده و از سوى مرکز ساينس ولايت هرات به حيث مبتکر تقسيم اعداد درسه طريقه شناخته شده است . حاجی عبدالله يعقوبی مسؤول مرکز ساينس هرات که زير پوشش ريا ست ساينس وزارت معارف قرار دارد به آژانس خبرى پژواک گفت که اين فورمول،کار شاگردانى را که از لحاظ تقسيم اعداد مشکل دارند به آسانی حل مى کند ومى تواند به عنوان کليدی برای ساده ترکردن تقسيم اعداد با رقم بالا ومغلق، مورد استفاده قرار بگيرد. با اين حال صفی الله در مورد فورمولش که بنام (احمدی) نام نهاده شده است، مى گويد:

(( من بيش از چهارسال است که درکناردرس وتعليم ،درچندين کورس مصروف تدريس رياضی هستم دراين مدت دريافتم که شاگردان صنوف ابتدايی ومتوسطه مشکلات زيادی درمورد تقسيم اعداد دارند به همين دليل ازيکسال به اينسو درفکر اين بودم تا روش جديدى را بيابم تا به اين وسيله هرکس بتواند به ساده گی اعداد مغلق وپيچيده را تقسيم کند بالاخره اخيراً فورمول جديدی را کشف نمودم که خيلی آسان وساده است. ))احمدى فورمول کشف شده اش را چنين شرح ميدهد: (( در عمليه تقسيم برای ما مشخص است عددی را که مقسوم مى ناميم برعدد مقسوم عليه تقسيم مى نماييم که بعضی افراد درين نوع تقسيم به مشکل بر ميخورند،اما براساس فورمولی که من کشف کردم ، اين کار را ميتوان ازسه طريق جمع ، تفريق وضرب بدست آورد. )) وى مى افزايد: (( بطورنمونه درطريقه جمع ،ابتدا مقسوم عليه را نوشته کرده وبه طرف چپ آن با گذاشتن فاصله، شماره ١ را مى نويسيم، مقسوم عليه را جمع خودش مى کنيم وشماره ٢ را مى نويسيم وباز مقسوم عليه را جمع حاصل آن کرده شماره ٣ را مينويسيم وبه همين ترتيب اين عمليه را تا شماره ٩ انجام مى دهيم.) طبق گفته احمدى، بالاخره حاصل عددی که به مقابل شماره ٩ می آيد با مقسوم عليه جمع مى شود درصورتيکه اعداد مقسوم عليه با اضافه يک صفردراخير حاصل شود تمام اعداد ضريب مقسوم عليه صحيح است وجواب درست درمى آيد . قرار اظهارات صفى الله اواين فورمول را با تعدادی از شاگردانش درکورس ها تدريس کرده ونتيجه خوبی داده است. شاگردانى که اخيرا با کاربرد اين فورمول آشنا شده، آنرا در حل مسايل رياضى ممد مى خوانند. رحيمه دوستی متعلم صنف هشتم ليسه فتح شهر هرات مى گويد :

(( من قبلا مشکل زيادی برای تقسيم اعداد چندين رقمی داشتم ولی از وقتی که فورمول جديد را ياد گرفتم خيلی به سادگی تقسيم های بزرگ را حل مى کنم وحتی اين کا را با چند تن از دوستا نم که در صنف پنجم درس مى خوانند کارکردم وآنها نيز ياد گرفتند.)) با اين حال، همايون هايم مسؤول انستيتوت آموزشی خيام که يکی از کورس های آموزشی مضامين ساينسی درشهر هرات است از کشف فورمول احمدى استقبال نموده و گفت که وی اين فورمول را ديده وبا کارکرد آن آشنا شده است ودرنظر دارد آن را درصنوف رياضی خود تطبيق کند فورمول را دردروس ريا ضی شاگردان مکاتب به وزارت معارف پيشنهاد کرده اند تا درصورت موافقت اين وزارت از اين به بعد استادان مکاتب از فورمول کشف شده برای آموزش بهتر استفاده کنند.تشريح نسخه های مختلف ويندوز جديد مايکروسافت

بي بي سي 28 فبروري 2006: ويستا، سيستم عامل تازه ويندوز مايکروسافت، در شش نسخه مختلف عرضه خواهد شد. سه نسخه ويستا برای کاربران خانگی ويندوز در نظر گرفته شده، دو نسخه مختلف برای شرکت های تجاری طراحی شده و برای کشورهای با رشد سريع اقتصادی نيز يک نسخه جداگانه عرضه خواهد شد. يکی از نسخه های خانگی ويستا امکان ضبط و نمايش مجدد برنامه های تلويزيونی را در اختيار کاربران قرار می دهد.

هنوز تاريخ قطعی برای عرضه ويندوز ويستا اعلام نشده اما پيش بينی می شود تا پايان سال ۲۰۰۶ اين سيستم عامل تازه به بازار عرضه شود.
ويستا که در ابتدای طراحی اش با نام لانگ هورن شناخته می شد يکی از مهمترين تحولات در نحوه نمايش نرم افزار ويندوز و چگونگی اجرای امور شبکه توسط اين سيستم عامل خواهد بود. مايکروسافت گفته است که شش نسخه مختلف ويندوز ويستا بر اساس نيازهای متفاوت کاربران اين نرم افزار طراحی شده اند. مايکروسافت جزئيات قيمت نسخه های متفاوت ويستا را تاکنون اعلام نکرده است.

نسخه های ويستا
ويستا بيزنس (تجاری)، نياز شرکت هايی با ابعاد مختلف را تامين خواهد کرد و در آن ابزارهايی برای اداره و کنترل رايانه های مختلف يک سازمان تعبيه شده اند. ويستا اينترپرايز (Enterprise)، همه امکانات ويستا تجاری را در بردارد و علاوه بر آن نحوه رمزگذاری و امنيت داده ها در آن بهبود يافته است. اين نسخه از ويندوز واجد سيستمی بنام بيت لاکر (BitLocker) است که در صورت دزديده شدن يا گم شدن رايانه، مانع دسترسی به فايل های محرمانه درون آن می شود.

نسخه ويستا بيسيک (ابتدايی) فقط برای کسانی است که می خواهند از رايانه خود برای وبگردی، ارسال و دريافت ای ميل و توليد و ويرايش متون ساده استفاده کنند. اين نسخه همچنين شامل جستجوگر فايل های رايانه و ابزارهای امنيتی مورد نياز خواهد بود.

ويستا پرميوم (Premium)، نسخه ويندوز خانگی است با امکانات نسخه ابتدايی ويستا و ظاهر گرافيکی تازه ای بنام آئرو (Aero). مايکروسافت گفته است که در اين نسخه امکانات مربوط به سامان دهی به عکس های ديجيتال و فيلم های ويديويی بهبود يافته و کاربران به آسانی می توانند به توليد و ضبط دی وی دی اقدام کنند.

رايانه های مجهز به ويستا پرميوم را می توان به دستگاه های بازی ايکس باکس ۳۶۰ نيز متصل کرد. ويستا نهايی (Ultimate) همه امکانات نسخه تجاری و خانگی را در بردارد.

ويستا آغازگر (Starter) نسخه ساده ويندوز برای رايانه های با قدرت کمتری است که در اغلب کشورهای با رشد سريع اقتصادی مورد استفاده مردم هستند. نسخه ای از ويندوز ويستا مشخصا برای اروپا عرضه خواهد شد که با حکم اتحاديه اروپا منطبق است و فاقد پخش کننده ويندوز (Windows media player) خواهد بود.

نسخه فعلی ويندوز ايکس پی نيز در شش ويرايش متفاوت وجود دارد هرچند تفاوت اين نسخه ها در نوع دستگاهی است که بر روی آن نصب می شوند. در مقابل، نسخه های متفاوت ويستا بر مبنای آنچه مردم می خواهند با رايانه خود انجام دهند طراحی شده است.

يکی از مسئولان مايکروسافت در اين باره گفته است: "ما نمی خواهيم مردم را به خريد چيزی مجبور کنيم که همه نيازهايشان را تامين نمی کند".


Copyright © Mohammad Youssof Qawwam, All rights reserved to Heratonline.com
کليه امتيازات و حقوق اين سايت محفوظ ميباشد
Updated on May 26, 2006.

Phentermine - Please promote this Phentermine Resource Online site by keeping this counter as it is.

There are currently : visitors online.
Powered by:
Online Count.
Seven days report