www.heratonline.com
English | صفحه اول | اخبار | اسلام | فرهنگ | سیاست | صدا و تصویر | رهنمای هرات | در باره ما | پشتو

جمهوری اسلامی افغانستان با افتخار لقب "شهید صلح" را به شهید پرفیسور ربانی اعطاء می کند.
حامد کرزی در مراسم تشیع جنازه شهید پروفیسور ربانی:
خبر گزاری آوا

حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم تشیع جنازه شهید پروفیسور ربانی که با حضور مقامات بلند پایه و سفرای کشورهای مختلف جهان، شخصیت ها و رهبران جهادی، نماینده گان پارلمان، اعضای کابینه، اعضای شورای عالی صلح، علما و شخصیت های برجسته سیاسی برگزار شد گفت: با آنانی که با صلح دشمنی می ورزند با قاطعیت برخورد می کنیم.

آقای کرزی گفت: با استاد شهید پیمان می بندیم که تا آمدن صلح از هیچ تلاشی دریغ نورزیم.
رئیس جمهور گفت: آقای ربانی شخصیت بزرگی بود که در دوران جهاد و مقاومت و بعد از آن، اعتماد ملت را جلب کرد و در سرتاسر افغانستان چه در شمال و جنوب و شرق و غرب به شخصیت ملی تبدیل شد.

وی گفت: تلاش شهید ربانی در راه علم، جهاد، آزادی وطن و خدمت به ملت افغانستان باعث شد تا وی به یک شخصیت بین المللی تبدیل شود. او افزود: شهید ربانی در علم استاد و در جهاد و صلح رهبر همه ملت افغانستان بود.

آقای کرزی خاطرنشان کرد: استاد ربانی همانند علامه سیدجمال الدین افغانی برای بیداری جوانان و مسلمانان کوشید و در راه آزادی وطن مبارزه کرد. رئیس جمهور گفت: استاد ربانی با تحصیل و تدریس در دانشگاه کابل و الازهر مصر اساس روشنگری را در بین جوانان مسلمان بنیان نهاد.

به گفته آقای کرزی، استاد شهید که بیرق رهبری جهاد و مقاومت را به دوش کشیده بود بنا به اقتضای زمان پیام صلح را به فرزندان فریب خورده وطن پیشکش نمود، او با شفقت می خواست که این فرزندان آزرده به آغوش وطن بازگردند.

رئیس جمهور گفت: استاد شهید با درک مسئولیت ها و به تأسی از تعالیم دینی از هیچ تلاشی در جهت گسترش صلح و دوستی فروگذار نکرد و از هر ندایی که برای صلح بلند می شد، استقبال می کرد.

او گفت: دشمنان کوردل از دلسوزی و شفقت استاد ربانی با مکر و خدعه سوء استفاده نموده و ایشان را به شهادت رسانیدند. آنان نه از اخلاق اسلامی، نه از جوانمردی و نه از الفبای انسانیت بویی نبرده اند و حتی عنعنات افغانی را که همان ادب نان و نمک است را پایمال کردند. آقای کرزی تأکید کرد: خون استاد شهید ربانی و دیگر شهدای افغانستان ما را ملزم می سازد که برای آوردن صلح و امنیت جد و جهد نماییم تا برای نسل آینده وطن، زندگی بهتری را رقم بزنیم.

آقای کرزی گفت: جمهوری اسلامی افغانستان با افتخار لقب "شهید صلح" را به شهید پرفیسور ربانی اعطاء می کند. در ادامه این مراسم صلاح الدین ربانی فرزند ارشد شهید ربانی، با سپاسگذاری از حضور میهمانان شرکت کننده در مراسم گفت: مایه افتخار می دانیم که فرزندان شهید ربانی نیز به صف فرزندان شهدای افغانستان پیوستند.

به گفته وی، شهید برهان الدین ربانی نیم قرن از عمر خود را در راه دفاع از میهن و ارتباطات با همسایه ها و ایجاد روابط و دوستی در بین مسلمانان جهان و رهبری سالم جهاد سپری نمود.

او گفت: استاد شهید به هیچ کشوری و هیچ فردی حق مداخله به امور داخلی افغنانستان را نمی داد و برای تحکیم صلح در منطقه و سرانجام در بین مردم افغانستان می کوشید و در این راه آماده هر نوع جانفشانی بود. و بالاخره جان خود را در راه صلح و ثبات در افغانستان از دست داد. فرزند ارشد آقای ربانی، از دولت خواست تا عاملین این جنایت شناسایی و مجازات شوند.
او تصریح کرد: اگر ربانی در بین ما نیست ولی راه و روش و مکتب او همچنان باقی خواهد ماند.
مراسم تشیع پیکر شهید ربانی، با ادای احترام مقامات بلند پایه و سفرای کشورهای جهان، شخصیت ها و رهبران جهادی و سیاسی کشور آغاز و با سخنان آقای کرزی ادامه یافت.

همچنین نماز جنازه شهید ربانی، به امامت پروفیسور عبدالرب رسول سیاف یکتن از رهبران جهادی و اتحاف دعا به روح استاد شهید انجام شد. تشیع پیکر شهید ربانی توسط نیروهای نظامی طی مراسم خاصی با همراهی میهمانان داخلی و خارجی جهت تدفین به سوی تپه وزیر اکبر خان انجام شد.


Copyright © Mohammad Youssof Qawwam, All rights reserved to Heratonline.com
کليه امتيازات و حقوق اين سايت محفوظ ميباشد
Phentermine - Please promote this Phentermine Resource Online site by keeping this counter as it is.

Currently : visitors online.
Powered by:
Online Count.
Seven days report