www.heratonline.com
English | صفحه اول | اخبار | اسلام | فرهنگ | سیاست | صدا و تصویر | رهنمای هرات | در باره ما | پشتو

تهدید هواداران اسماعیل خان به تکرار رویداد 24 حوت
خبرگزاری بخدی
پنجشنبه ٠٧ ثور ١٣٩١ ساعت ١٦:١٧

ده ها تن از قوماندانان جهادی و هواداران اسماعیل خان وزیر انرژی و آب کشور امروز پنج شنبه در واکنش به متهم شدن او به فساد از سوی اداره مبارزه با فساد اداری، در شهرهرات گردهم آیی مسالمت آمیزی را برپا کردند.
تجمع کنندگان، اظهارات اخیر عزیزالله لودین رئیس اداره مبارزه با فساد اداری در مورد متهم بودن اسماعیل خان به اختلاس و زمین خواری را بی اساس خواندند. این تجمع در مقر ریاست شاروالی هرات، صورت گرفت و تجمع کنندگان هشدار دادند که در صورت لزوم، حرکات گسترده مردمی را برای حمایت از اسماعیل خان راه اندازی می کنند.تجمع کنندگان، اظهارات اخیر عزیزالله لودین رئیس اداره مبارزه با فساد اداری در مورد متهم بودن اسماعیل خان به اختلاس و زمین خواری را بی اساس خواندند. پیش از این، خبرگزاری بخدی به نقل از رییس اداره مبارزه با فساد اداری گزارش را نشر کرد که اسماعیل خان وزیر انرژی و آب، متهم به اختلاس میلیون ها دالر و عضب ده ها جریب زمین دولتی در شهر هرات است.
یک منبع در اداره مبارزه با فساد اداری به خبرگزاری بخدی گفت که محمد اسماعیل وزیر انرژی و آب، از سوی این اداره متهم به اختلاس و غصب جایدادهای دولتی در هرات، شده است. به گفته منبع، اسماعیل خان در قضیه برداشت میلیون ها دالر از یک بانک دولتی در زمان ولایت در هرات، استفاده سو از عواید گمرکات و نیز بستن قرارداد های غیر شفاف با برخی از شرکت های ساختمانی، متهم است.
به گفته منبع، اختلاس از یک بانک دولتی، زمانی صورت گرفته که داکتر اشرف غنی احمدزی وزیر مالیه بوده و در همان زمان، اشرف غنی، هیاتی را برای باز پس گیری این پول به هرات فرستاده اما والی پیشین هرات از تحویل این پول ها به هیات اعزامی از کابل، خود داری و با هیات همکاری نکرده است.
به گفته داکتر عزیز الله لودین علاوه بر این پول ها، صد ها جریب زمین دولتی نیز در شهر هرات که از جایدادهای مربوط به عبدالمجید خان زابلی از وزرای دوره سلطنت ظاهر خان، غصب شده است.
شماری از قوماندانان جهادی که به حمایت از اسماعیل خان گردهم جمع شده بودند؛ تهدید کردند، در صورتی که رئیس جمهور به این موضوع رسیدگی نکند آنان با یک حرکت گسترده مردمی دوباره 24 حوت را زنده خواهند کرد.

داکتر عزیزالله لودین، با اشاره به اینکه جایداد های عبدالمجید خان زابلی ملکیت دولت افغانستان است تایید کرد که کل مساحت خانه عبدالمجید خان زابلی 11 و نیم جریب زمین است که هشت سال پیش از سوی یک هیات هشت نفری به مبلغ 24 میلیون دالر قیمت گذاری شده است.

تهدید به تکرار 24 حوت

شماری از قوماندانان جهادی در شهر هرات که به حمایت از اسماعیل خان گردهم جمع شده؛ تهدید کردند، در صورتی که رئیس جمهور به این موضوع رسیدگی نکند آنان با راه اندازی حرکت گسترده مردمی دوباره 24 حوت را زنده خواهند کرد.

24 حوت یاد آور قیام خونین مردم هرات است که در آن هزاران تن توسط نیروهای امنیتی وقت، کشته شدند. در همین حال محمد سلیم ترکی شهردار هرات ادعا های اخیر در مورد اسماعیل خان و شخص خودش را بی اساس و غیر مسئولانه خواند و این اقدام آقای لودین را کودتا برعلیه مردم هرات عنوان کرد.محمد سلیم ترکی شهردار هرات ادعاهای اخیر در مورد اسماعیل خان و شخص خودش را بی اساس و غیر مسئولانه خواند آقای ترکی در مورد جایداد کنونی که خانه فعلی اسماعیل خان است، گفت که این خانه به پاس زحمات وجهاد امیر صاحب از سوی عمه او (خواهرعبدالمجید خان زابلی) به اسماعیل خان هدیه شده است.

به گفته ترکی، خواهر عبدالمجیدخان زابلی با اصرار زیاد، قباله این خانه را به نام همسر اسماعیل خان به ثبت رسانده است. این در حالی است که عزیزالله لودین پیشتر به خبرگزاری بخدی گفته بود: "بخشی از جایدادهای زابلی از سوی اسماعیل خان، بخشی به نام سلیم ترکی شاروال هرات و بخش سوم نیز به نام یک خانم قباله شده است." به گفته لودین: "خانه ای که فعلا اسماعیل خان درآن زندگی می کند ملکیت زابلی ها است و بنا به وصیت خود عبدالمجید زابلی، این خانه باید پس از وفات دخترش، برای معارف و تحصیلات عالی افغانستان وقف شود." با این حال، سلیم ترکی می گوید که حاضر است به جای امیر اسماعیل خان سوگند بخورد که در جریان ثبت وقباله این خانه هیچ نوع فساد وغصبی صورت نگرفته است.

شهر دار هرات خواهان رسیدگی جدی این موضوع از سوی رئیس جمهور کشور شد.

اسماعیل خان، از چند سال به این سو، از حامیان نزدیک رئیس جمهور کرزی به شمار می رود و چند سال است که به حیث وزیر انرژی و آب در کابینه آقای کرزی کار می کند. اسماعیل خان، وزیر کنونی انرژی و آب کابینه کرزی، علیرغم تماس های مکرر خبرگزاری بخدی از اظهار نظر در این مورد خود داری کرد.

او از چند سال به این سو، از حامیان نزدیک رئیس جمهور کرزی به شمار می رود و چند سال است که به حیث وزیر انرژی و آب در کابینه آقای کرزی کار می کند.

اسماعیل خان که مشهور به "امیرصاحب" است یکی از نامزدهای رهبری جمعیت اسلامی پس از ترور استاد ربانی، به شمار می رود.

نصرت الله اقبال – کابل
خبرگزاری بخدی
Copyright © Mohammad Youssof Qawwam, All rights reserved to Heratonline.com
کليه امتيازات و حقوق اين سايت محفوظ ميباشد
Phentermine - Please promote this Phentermine Resource Online site by keeping this counter as it is.

Currently : visitors online.
Powered by:
Online Count.
Seven days report